Menü
Your Cart

QED QE-3280 REFERENCE XLR 40 ANALOGUE 0.60cm Kablo


QED QE-3280 REFERENCE XLR 40 ANALOGUE 0.60cm KABLO


XLR 40, öncelikle QED tarafından yüksek kaliteli bir deneyime yol açan ana bir faktör olarak tanımlandığı için düşük kapasitans için tasarlanmıştır. Özel yüzer Zn / Mn ferrit ceketi kullanılarak, QED'lerin benzersiz 'Tri-Conductor' teknolojisinin kullanımıyla birlikte, zeminin kapasitansını azaltan düşük seviyelere indirgeyen özel bir Zn / Mn ferrit ceketi kullanarak kablodaki dakika zamanlama hatalarını ortadan kaldırmak için daha ileri adımlar atılmıştır.


ÖZELLİKLER VE FAYDALAR

Referans XLR 40, şu anda XLR formunda mevcut olan çok ödüllü Audio 40 ürün serisine dayanmaktadır. QED, size efsanevi yapım kalitesi ve güvenilirliği olan yenilikçi bir XLR dengeli bağlantı kablosu sunmak için dünyaca ünlü profesyonel ses konektörü tedarikçisi Neutrik (İngiltere) ile güçlerini birleştirdi.


MESLEKİ STANDART NEUTRİK FİŞLER

Neutrik XX-14 Nikel Serisi XLR altın kaplama konektörler, Referans XLR 40 kablolarla standart olarak sunulmaktadır. Bu konektörler sağlam ve güvenilirdir ve dünyadaki ses uzmanları için tercih edilen konektördür. Bunlar, sadece kablonun kaynak ucuna bağlanan eşsiz elektrostatik ekran için daha iyi kabuk toprak sürekliliği sağlayan ek toprak yaylı temasları nedeniyle QED'in Tri-ConductorTM geometrisine uygundur.


SADECE DİNLE

Gümüş kaplama iletkenler, LDPE dielektrikler ve efsanevi yapı kalitesi sesli sonik gelişmeler yaratmak için bir araya getirilmiştir. Referans XLR 40'ı sadece en sevdiğiniz kabloyla değil, alternatif markaları ve modelleri de her fiyatla karşılaştırmanızı tavsiye ediyoruz!


YÜZEY FERRİT CEKETİ

Ses bandının dışındaki yüksek frekanslı gürültü sinyali bileşenlerini emer. Yüksek frekanslı ölçüm cihazları kullanılarak ölçüldüğünde, Audio 40 ürünleri, özel Zn / Mn ferrit ceketi bulunduğunda, nispeten daha temiz ve daha sıkı bir sinyal şekli iletir.


EŞSİZ TRI-şef TEKNOLOJİ

QED'in benzersiz Tri-Conductor teknolojisi, toprak dönüş akımlarını taşımak için benzer şekilde oluşturulmuş sinyal çifti ile birlikte tamamen bükülmüş% 99.999 OFC iletkenini kullanır. Bu, normal "sıcak soğuk ve ekran" kablolar üzerinden ana şebeke alımının genel mod reddedilmesine neden olarak, kablonun toprak kapasitansını kaybolan düşük seviyelere indirger. Bu geometri, özellikle hi-fi ses uygulamalarında, dengeli kablolar kullanarak ön ve güç amperlerini bağlarken etkilidir.


ÖZELLİKLER

99.999% Gümüş Kaplama Oksijensiz Bakır 24 AWG Köpüklü PE Dielektrikli İletkenler

QED Tri-Conductors, sıradan "sıcak ve soğuk" kablolarda bulunmayan bir ortak mod reddetme düzeyi sağlar

Eşsiz yüzer Zn / Mn emprenye edilmiş ferrit ceket

% 100,999 OFC dış kalkan örgüsü,% 100 elektrostatik tarama için

Düşük temas direncine ve yüksek sinyal bütünlüğüne sahip, yüksek performanslı, altın kaplamalı Neutrik XLR konnektörler


İletken Bölüm 0.25 mm2

Paralel Kapasite 35 pF

Öz Endüktans 0.8 uH

Döngü direnci 0,130 Ω / m

10kHz 0.0001 @ Dağılma Faktörü

Nominal Dış Çap 8 mm


REFERENCE XLR 40 BUILDS ON THE MULTI-AWARD WINNING AUDIO 40 RANGE OF PRODUCTS, NOW AVAILABLE IN XLR FORM.


XLR 40 is designed primarily for low capacitance as this has been identified by QED as a major factor which leads to a high fidelity experience. Further steps have been taken to eliminate minute timing errors in the cable by the use of a special floating Zn/Mn ferrite jacket alongside use of QEDs unique 'Tri-Conductor' technology reducing signal to ground capacitance to vanishingly low levels.


FEATURES AND BENEFITS

AWARD WINNING HERITAGE

Reference XLR 40 builds on the multi-award winning Audio 40 range of products, now available in XLR form. QED have joined forces with world renowned professional audio connector supplier Neutrik (UK) to bring you an innovative new XLR balanced interconnect cable with legendary build quality and reliability.


PROFESSIONAL STANDARD NEUTRIK PLUGS

Neutrik XX-14 Nickel Series XLR gold plated connectors are provided as standard with Reference XLR 40 cables. These connectors are rugged and reliable and are the connector of choice for audio professionals around the world. They are particularly suited to QED's Tri-ConductorTM geometry due to the additional ground spring contacts which make for better shell ground continuity for the unique electrostatic screen which is only connected at the source end of the cable.


JUST LISTEN

Silver plated conductors, LDPE dielectrics and legendary build quality combine to create audible sonic improvements. We urge you to compare Reference XLR 40 not only to your favourite cable but also alternative brands and models at any price!


FLOATING FERRITE JACKET

Absorbs high frequency noise signal components outside the audio band. When measured using high frequency measurement equipment, Audio 40 products convey a comparably cleaner and tighter signal pattern when its special Zn/Mn ferrite jacket is present.

 

UNIQUE TRI-CONDUCTOR TECHNOLOGY

QEDs unique Tri-Conductor technology uses a third Silver plated 99.999% OFC conductor which is integrally twisted alongside the similarly constructed signal pair to carry the ground return currents. This reduces signal to ground capacitance to vanishingly low levels affording the cable improved common mode rejection of mains hum pickup over ordinary "hot cold and screen" cables. This geometry is particularly effective in pro hi-fi audio applications when connecting pre and power amps using balanced cables.


SPECIFICATIONS

99.999% Silver Plated Oxygen Free Copper 24 AWG Tri-Conductors with foamed PE dielectric 

QED Tri-Conductors provide a level of common mode rejection not found in ordinary "hot cold and screen" cables

Unique floating Zn/Mn impregnated ferrite jacket

99.999% OFC outer shield braid for 100% electrostatic screening

High performance gold plated Neutrik XLR connectors with low contact resistance and high signal integrityConductor Section 0.25 mm2

Parallel Capacitance 35 pF

Self Inductance 0.8 uH

Loop resistance 0.130 Ω /m

Dissipation Factor@10kHz 0.0001

Nominal Outside Diameter 8 mm

QED Lifetime Guarantee


Available in custom terminated lengths via your dealer upon request 

   

WHAT THIS CABLE IS USED FOR CONNECT YOUR:

DAC

Pre-Amplifier

Surround Sound Pre-amp

Music Player

Streamer

other XLR device 


TO YOUR:

Amplifier

Power Amplifier

Surround Sound Amplifier

Other XLR device 

 

OVERALL PERFORMANCE

Ferrite Insulation Technology


FERRITE INSULATION TECHNOLOGY

A special floating Zn/Mn Ferrite jacket is used within the Audio 40 cordage to absorb very high frequency noise components outside of the audible band that have an adverse effect on the micro-timing of the audio signal.

Tri Conductor Technology


TRI CONDUCTOR TECHNOLOGY

QEDs unique Tri-Conductor technology uses a third Silver plated 99.999% OFC conductor which is integrally twisted alongside the similarly constructed signal pair to carry the ground return currents.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi